Mrtvice. Chcete pomoci? Naučte se varovné příznaky.

Po dlouhé době vysvitlo sluníčko. Sousedky se sešly na zahrádce u kafíčka a povídání. O všem a o ničem....

"Maruš, a kde máš Fanouše?"

"Ále, holka, nebylo mu ňák úplně dobře, tak se po obědě natáhnul..."

"A to leží už dlouho, nepodíváš se na něj?"

"No jo, vždyť jsem ti stejně chtěla přinést ten recept na preclíky:"

"Heleno!! Pojď honem! Tady nahoru!"

 "Cože? Kde jsi?"

 "Dělej! On je snad mrtvej.....!

 "Maruš kdo?! Fanda?...."

 "Tady leží na otomanu. Hele, jak divně chrčí.....!"

"Není mrtvej, trochu dýchá. Fando! Slyšíš nás?"

 "Hele, jak kroutí očima. Asi nás slyší... Fanoušku, můžeš mluvit?"

"Bjaů gwo wmxdbasdú..."

 prvni_pomoc_mrtvice

 

"Maruš, kde máš telefon? Zavoláme záchranku!

 ......

(H - Helena, D - dispečer záchranné služby na lince 155) 

 

D: "Záchranná služba, dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?"

H: "Tady Klánovská, Solenice. Prosím Vás, manžel si po obědě šel lehnout, nebylo mu dobře a teď tu leží, chrčí a nemluví, jen blábolí..."

D: "Dobře, paní Klánovská. Řekněte mi přesnou adresu..... Říkáte, že chrčí... jakou má barvu obličeje? Normální, růžovou?  Tak to je dobře, trochu mu zakloňte hlavu, nepodkládejte ji, ať se mu dýchá lépe. Nemluví, jenom blábolí. A jak je to dlouho, kdy jste manžela viděla v normálním stavu? Před hodinou a půl? Aha, a to s Vámi ještě normálně mluvil? Ano! Dobře. Posílám Vám sanitku a lékaře. Za chvíli budou u Vás. Kdyby se manželův stav zhoršil, volejte znovu!"

 ....

Na místě události po příjezdu posádky záchranné služby a lékaře.

 (M - Marie, L= lékařka)

 

L: "Dobrý den, už jsme tady. Kde máte pána?"

M: "Dobrý den, paní doktorko, tady leží. Jenom koulí očima a blábolí. Ruka mu tady bezvládně visí."

 

mrtvice_ochrnuti_prvni_pomoc

 

L: "Pane Klánovský!" Slyšíte mě? Jestli mě slyšíte, zamrkejte očima....dobře. Toničko, pánovi změříme tlak a cukr v krvi. Natočíme ekg a uvidíme...."

L: "Pání Klánovská, jak je to dlouho, kdy pán byl ještě v pořádku? Aha, takže asi hodinu a půl...A to normálně mluvil, chodil? Rozumím, ale bylo mu nějak divně. Hmm."

 L: "Kluci, už máme ten cukr? Osm a půl? Dobrý. Toničko, že má trochu anizokorii (= každou zorničku jinak velkou). Hmm a co koutek úst? Visí.... Jo, zkonzultuju to z neurologií ... Kluci, můžete nakládat."

 

mrtvice_prvni_pomoc

  

L: "Paní Klánovská, vypadá to jako mozková mrtvička. A protože to není dlouho (max. 4 hodiny), mělo by to s pánem dobře dopadnout. Pojedeme do Liberce na neurologii. Asi za dvě hodiny si tam zavolejte...."

prvipomoc_u_mrtvice

STAHUJ A ULOŽ!

 

Postřehy k první pomoci

  • V případě závažných zdravotních potíží volejte vždy 155, je to nejrychlejší řešení. Můžete použít i novou aplikaci Záchranka.
  • Mezi základní příznaky CMP (cévní mozkové příhody/mrtvičky) patří: asymetrie obličeje (Face), ochrnutí či brnění končetiny (Arm), nesrozumitelná mluva (Speech). Další možné příznaky - problémy se zrakem, závrať, malátnost, zvracení, náhlá a silná bolest hlavy.
  • Je důležité sdělit dispečerovi záchranné služby a posléze záchranářům či lékaři údaj, kdy byl postižený člověk ještě v pořádku.
  • Upadne-li postižený do bezvědomí, tak zajistěte průchodnost dýchacích cest a sledujte dýchání - vše najdete v 3 minutovce - Bezvědomí.

Děkujeme, že jste si přečetli celou naši třetí "3minutovku". Jsme blogoví-samouci a tak budeme rádi, když nám napíšete, zda jsou pro Vás příspěvky srozumitelné, poučné a zaslouží-li si sdílení.

 

Vítáme každý názor, děkujeme - Lucka a Tonda

 

Zdroj:

 

www.strokeassociation.org

 

www.casjemozek.cz

 01.03.2017