Ferbilní křeče u dětí. Jak poskytnout první pomoc?

Malý Lukášek usínal po obědě s úsměvem. Najednou se však probudil, romrzelý a s pláčem. Zoubky? Maminka Táňa si okamžitě při přebalovaní Lukáška všimne jeho teplého tělíčka. “Mami, podej mi teploměr.” Prosí Táňa svou matku Janu, která zrovna přišla na návštěvu. Achjo 39,5!

Sotva to Táňa dořekne, Lukášek se roztřese a prohne se jako luk!

Táňa: “Mamí, pomoc! Má křeče!! Dělej něco! Pomoz mu! Mami .. dýchá?

priznaky_febrilni_krace

Jana okamžitě vytáčí tísňovou linku 155.

(J - Jana), (D-dispečer)

D: "Dobrý den, záchranná služba. Co se děje?"

J: " Haló, tady Jana Zedníková. Volám z Hradiště, ulice Jiráskova 123. Jsem u dcery. Vnuk má vysokou horečku a teď začal křečovat. Je v bezvědomí, a vypadá to jakoby nedýchal.

D: "Rozumím, mladou paní se pokuste uklidnit. Sanitka už vyráží, pan doktor u vás bude za chvíli.

J: “Táňo, Táňo, běž si sbalit věci, pojedete do nemocnice.

D: “Jak malý teď vypadá?”

J: “Propíná se ale dýchá.”

D: "Malého položte na rovnou podložku a hlídejte, aby se nezranil. Musíte hlídat jeho dýchání. Kdyby opravdu nedýchal, zavolejte znovu. Otevřete v místnosti okno, otírejte mu tělíčko vlažnou vodou. Vydržte, za chvíli jsou u vás.”

febrilni_krece_prvni_pomoc_u_deti

Po příjezdu na místo události.

Jana: "Dobrý den, pane doktore. Už se uklidnil, je to asi dvě minuty. Bylo to hrozné!”

Lékař: "Věřím vám to. O Lukáška se už postaráme. Maminka má zabaleno? Kartičku pojišťovny, telefon a můžeme... Pojďte, mladá paní."

prvni_pomoc_febrilni_krece

STAHNI A ULOŽ!

Postřehy k první pomoci:

 • Febrilní křeče křeče jsou z horečky (latinsky febris) a mají pro rodiče velmi dramatický průběh. Většinou jde o neočekávanou příhodu, která schvátí dítě v průběhu jakékoliv činnosti a to i bez varování.
 • Nejčastěji se objevují u dětí od šesti měsíců do čtyř let (některé zdroje uvádí až 6 let).
 • Většina teplotních křečí je při teplotě 39°- 40°C.
 • Záchvat febrilních křečí vypadá hrozivě (propnutí těla s hlavou do záklonu, upřený pohled nebo oči v sloup, křeče, ztráta vědomí, modré zabarvení okolo rtů a zvýšené slinění).
 • Je důležité si uvědomit, že pokud zajistíme dítě proti pádu a dušení případnými zvratky, není při záchvatu ohroženo na životě.
 • Dáváme pozor, aby se dítě nikde neuhodilo (nikdy nevkládejte nic do úst a násilím nebraňte křečím).
 • Dítě svlečeme, šetrně ochladíme vlažnými obklady (NE ledovými!).
 • Kontolujeme kvalitu dýchání.
 • Zapamatujte si čas začátku křečového stavu.

Prevence:

 • Při onemocnění je vhodné pravidelně měřit dítěti teplotu. Pokud vystoupá nad 38° - 38,5°C, je zapotřebí snižovat teplotu vlažnými zábaly nebo vlažnou sprchou a podávaní antipyretik (Paralen, Nurofen - dávkování podle věku). Neméně důležitý je i správný pitný režim a předcházení dehydrataci dítěte.
 • V případě opakovaných záchvatů, může lékař doporučít  jako prevenci při horečnatém onemocnění dítěte, podávat Diazepam v tabletkách nebo roztok diazepamu.

Děkujeme, že jste si přečetli další „3 minutovku“ první pomoci. Víte o někom, kdo má dítě a může informace potřebovat? Pošlete mu je a pomozte nám šířit osvětu první pomoci. 

Pojďte si vše vyzkoušet "na živo" - aktuální temíny kurzů.

autoři Lucka a Tonda.

Zdroj:

www.uszsmsk.cz

DOBIÁŠ, V. a kol. Prednemocničná urgentná medicína. 2. vyd. Martin: Osveta, 2012. 740 s. ISBN 978-80-8063387-521.12.2016