První pomoc při úrazu hlavy

Kdy ne/volat záchranku při úrazu hlavy? Jaké jsou příznaky? Za 3 minuty se dozvíte, jak poskytnou první pomoc pří úrazu hlavy.

Dnes je ideální počasí na závod. Petr s Michalem se rozhodli pořádně otestovat nové kolečkové brusle. 3. 2. 1. Start! Míšo pozor! Obrubák!!

„Míšo co je ti? Vstaň, prosím řekni něco.“ Petr okamžitě pochopí, že je zle a běží k mladému páru sedícímu na lavičce. Společně přiběhnou k Michalovi, který leží otřesený na zemi s krvácející ránou na hlavě a okamžitě vytáčí tísňovou linku 155.

(N -Nováková, D – dispečer záchranné služby 155).

D: „Záchranná služba, dobrý den. Jak vám můžeme pomoci?“

N: „Nováková, kluk spadl na bruslích a praštil se do hlavy a teče mu z hlavy krev, brečí.“

D: „Kde jste? Víte přesnou adresu?

N: „Před vchodem do domu, Hájkova 17.“

D: „Říkáte, že brečí takže chlapec vnímá a dýcha?“

N: „Ano, přítel se ho snaží uklidnit. Sundal si tričko a dál ho na to krvácení.“

D: „Záchranka je na cestě. Jinak chlapce nic jiného nebolí, nestěžuje si na bolest v jiné části těla? Nechce se mu zvracet? Netočí se mu hlava?

N: „Kývá hlavou, že ne.“

D: „Dobře, sanžte se zastavit krvácení. Kdyby se chlapcův stav zhoršil, tak nám znova zavolejte. Záchranka u vás bude za pár minut.


uraz hlavy prvni pomoc

Postřehy k první pomoci:

  • Michal něměl přilbu – používejte ochranné pomůcky (přilba, bezpečnostní pás, autosedačka aj.)
  • Ujisti se, že nehrozí nikomu další nebezpečí.

  • Při malých poranění hlavy, kdy je postižený celou dobu při vědomí, nemá poruchy paměti ani další projevy (např. zvracení, krvácení, zmatenost) není potřeba volat 155 ale postiženého sledujeme a nenecháváme bez dozoru.

  • Při závažných zraněních hlavy, které provází varovné příznaky (zvracení, bezvědomí, poruchy paměti (neví co se stalo), otevřené rány, silná bolest hlavy, závrať, porcuha vidění, zmatenost, nestejná šířka zornic, "brýlový hematom" – typická modřina kolem očí, krvácení z nosu či ucha) vždy volejte 155 nebo lze použít aplikaci Záchranka.
  • Postiženého uložte do úlevové a bezpečné (riziko pádu) polohy, kravácející rány zakryjte sterilním obvazem, zajistěte tepelný komfort, komnikujte a vyčkejte na příjezd záchranářů.
  • Nikdy nedávejte nic jíst a pít!
  • Je-li postižený v bezvědomí tak uvolněte dýchací cesty šetrným záklonem hlavy a kontrolujte kvalitu dýchaní více v 3 minutovce – bezvědomí.

Stáhněte si infografiku - první pomoc pří úrazu hlavy.

uraz_hlavy_prvni pomoc

Právě jste věnovli tři minuty svého času informacím, které mohou někomu zachránít život. Děkujeme a teď je na vás zda nám ještě pomůžete sdílením šířit osvětu první pomoci dál.

Autoři Lucie a Dagmar

Zdroje:

HASÍK, Juljo a kol. Standardy první pomoci. [online]. Praha : Český červený kříž, © 2017. [cit. 5. 5. 2017]. SBN 978-80-87729-17-5. Dostupné na: http://www.cervenykriz.eu/cz/628.aspx

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje. Poranění hlavy a mozku. [online]. [cit. 5. 5. 2017]. Dostupné na: http://www.uszsmsk.cz/Default.aspx?clanek=408101.06.2017