První pomoc při dušení u dětí

3 minuty vám stačí k získání návodu - Co dělat, když se dítě dusí? 

„Maminko můžu si vzít oříšek?“ ptá se tříletá Anežka. „Ano a pořádně ho rozkousej“ odpovídá matka, která si ale nevšimla, že Anežku pošťuchuje při jídle Pavel. „Co se děje! Pavle co jsi udělat Anežce?“ přiběhla matka, která vidí, že Anežka kašle a špatně se ji dýcha. „Ořišek maminko...“ řekl Pavel. 

„Anežko, vyplivni to! Jde to? Pořádně kašlej! Křičí matka na Anežku. Je zle a kašel nepomáhá. Buuum buummm do zad jednou, dvakrát, třikrát… nic.

mimonko se dusi

„Pavle rychle dones mobil“ volá matka, která drží Anežku v předklonu a bouchá ji do zad. Vytáčí 155 a dává telefon na hlasitý odposlech.

(D-dispečer, M-matka)

D: „Dobrý den, záchranná služba.“

M: „Anežka se dusí oříškem, nevím co mám dělat.“

D: „Kolik je ji let?“

M: „Tři, bouchám ji do zad a nepomáhá to.“

D: „Sedněte si na židli a dejte si ji přes kolena a pořádně bouchněte mezi lopatky.. klidně až 5 krát.“

M: Bummm, bummm... "Anežko! Nic.“

D: „Postavte se za ni a obejměte ji rukama tak ať svojí pěstí rychle a silně stačíte nadbřišek – místo nad pupíkem, pod žebry. Tlačte dovnitř a nahoru, opakujte to zase klidně 5 krát.“

M: „Anežko! Podívej se na mě!“

D: „Slyším, že pláče? Povedlo se to?“

M: „Ano, uff… děkuji!“

D: „Teď mi řekněte, kde jste? Pošlu vám sanitku.“

M: „Jako adresu – Pospíšilova 340.“

D: „Dobře, sanitka vyráží a na zvonku je jaké jméno? A jak je na tom Anežka?“

M: „Hanáková. Anežka pláče ale vnímá, dýcha. Děkuju vám.“

D: „To jsem ráda, byla jste šikovná. Sanitka je na cestě. Anežku hlídejte a snažte se ji uklidnit. Kdyby se něco změnilo, tak znova zavolejte.

M: „Už se zklidňuje. Dobře, děkuju.“

D: „Na shledanou.“

poslechni_si_hovor_na_155

Postřehy k první pomoci:


Co dělat, když se dusí miminko? (do 1 roku věku)

  • Kašel – jde o přirozenou obranou reakci, kterou podporujeme, sledujeme a vyčkáme do obnovení normálního dýchání.
  • Údery mezi lopatky – dítě je při vědomí ale nekašle, nepláče a rudne v obličeji.

Položíme dítě na předloktí, prsty fixujeme hlavičku (hlava dítěte je níž než hrudník) a opakovaně (5x) udeříme mezi lopatky.

  • Stlačení hrudníku – pokud údery do zad nepomáhají, tak můžeme střídat pět úderu do zad a pět stlační hrudníku. Položíme dítě na záda a stlačíme hrudní kost pomocí dvou prstů, jako při resuscitaci.

Opakujeme vypuzovací manévry dokud neodstraníme překážku, nebo dokud dítě neztatí vědomí. Je-li dítě v bezvědomí musíme zahájit resuscitaci.

Co dělat, když se dusí dítě/dospělý? (nad 1 rok věku)

  • Podporujeme kašel a dojede-li k zhoršení stavu (nemůže kašlat, mluvit, plakat) silně udeříme do zad mezi lopatky. Postižený je v předklonu např. dítě položíme přes stehna nebo přes židli.
  • Heimlichův manévr – údery do zad nepomohly a postižený je stále při vědomí. Postavíme se za postiženého a obejmeme ho. Ruku zatneme v pěst, druhou rukou ji uchopíme a stlačujeme silně (směrem dovnitř a nahoru) nadbřišek (místo mezi pupkem a pod žebry).
  • Střídáme údery do zad (5x) a Heimlichův manévr (5x) do doby než dojde k vypuzení tělesa nebo dokud postižený neupadne do bezvědomí. Je-li v bezvědomí musíme zahájit resuscitaci.

duseni_u_deti

co_delat_kdyz_se_dite_dusi_prvni_pomoc

Pozor!

  • Vyčištění dutiny ústní pomocí jednoho prstu provádíme jen když je cizí těleso viditelné (nepátráme naslepo, abychom těleso nezatlačili hlouběji nebo nezpůsobili zranění).
  • Všechny děti by měly být po odstranění uzávěru dýchacích cest vyšetřeny lékařem!
  • U postižených, kterým byl proveden Heimlichův manévr a u postižených, u kterých po uvolnění dýchacích přetrvavávají obtíže (kašel, poruchy polykání aj.) musí být zajištěno odborné vyšetření!

3 minutová teorie je za vámi a co praxe? Na našem kurzu si prakticky vyzkoušíte nejen postup první pomoci při dušení ale i další ošetření – zastavení krvácení, oživování dětí aj.

Autorka – Lucie 

Zdroje:

HASÍK, Juljo a kol. Standardy první pomoci. [online]. Praha : Český červený kříž, © 2017. [cit. 5. 5. 2017]. ISBN 978-80-87729-17-5. Dostupné na: http://www.cervenykriz.eu/cz/628.aspx

Aplikace Záchranka, z.ú. První pomoc. [online]. Brno : Aplikace Záchranka, z.ú © 2017. [cit. 5. 5. 2017]. Dostupné na: http://www.zachrankaapp.cz/

Operátor tiesňovej linky z Banskej Bystrice pomohol zachrániť bábätko, matke diktoval ako resuscitovať. Noviny.sk/TV JOJ [online]. 2017 [cit. 2017-08-27]. Dostupné z: https://www.noviny.sk/slovensko/232392-dispecer-zachranil-zivot-babatku-matke-diktoval-ako-resuscitovat06.06.2017

PRVNÍ POMOC U DĚTÍ

Co dělat při alergické reakci? Jak se zachovat při otravě léky? Kdy může být horečka nebezpečná? Naučíme vás, jak si poradit v nejzávažnějších život ohrožujících stavech u dětí.

To mě zajímá