Leží, nereaguje – jak poskytnout první pomoc při bezvědomí?

18. 5. 2020, 8 minut čtení

Až 75 % všech úrazů se odehrává v okruhu našich blízkých. Jste připraveni pomoci? I běžná cesta do práce se může proměnit v drama. Podívejte se na video příběh, který je zároveň ukázkou prostředí nově chystané aplikace vevterine.cz. Podaří se zachránit Tomáše?

Postup první pomoci u osoby v bezvědomí

  • Myslete na svou bezpečnost (zastavte se a rozhlédněte se, nasaďte si rukavice). Pamatujte, že mrtvý zachránce už nikomu nepomůže. Může se vám zdát, že slečna v příběhu „ztrácí čas“ nasazováním rukavic ale míru rizika, kterou jsme ochotni na sebe vzít si vždy určujeme sami. Právní úprava v ČR nám na jedné straně ukládá povinnost poskytnou první pomoc osobám v přímém ohrožení života, ale zároveň nás na straně druhé i chrání, když říká, že tak máme činit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného.
  • Zjistěte stav vědomí postižené osoby – oslovení, zatřesení za rameno.
  • Požádejte o pomoc! Jsou-li kolem další osoby, tak jim dejte úkol. Buďte razantní a konkrétní! Zavolej záchranku, telefon je v kabelce jsou zcela jasné pokyny, které muž ve video příběhu chápe a plní.
  • Postiženého, který nereaguje, šetrně otočte na záda a proveďte u něj záklon hlavy (tahem za bradu vzhůru a čelo). Zprůchodnění dýchacích cest se tedy neprovádí žádným strkáním rukou do úst postiženého za cílem „vytažením jazyka“ ale zcela jednoduchým a elegantním „záklonem“, který předvádí slečna ve videu.
  • Zjistěte během 10 vteřin, zda postižený normálně dýchá – využijte své smysly (držíme záklon hlavy a kontrolujeme pohledem pohyby hrudníku, tváří a uchem přiloženým k ústům postiženého posloucháme a zjišťujeme, zda cítíme proudící vzduch). Dispečer tísňové linky se vás může zeptat – Dýchá stejně jako vy? Vidíte nádech a výdech? Řeknete teď, když se nedechne. Kvalita dýchání rozhoduje!
  • Dýchá = udržujte záklon hlavy, nepřetržitě sledujte dýchání a čekejte do příjezdu záchranářů. Ošetřete případná další zranění a pátrejte po příčině bezvědomí (informace od svědků, alkohol, léky aj.).
  • Lapá po dechu, nedýchá nebo nedýchá normálně = zahajte oživování (základní neodkladnou resuscitaci).
  • Je-li k dispozici AED (automatizovaný externí defibrilátor), tak jej využijte.
  • Použijte přikrývku nebo izotermickou fólii k zajištění tepelného komfortu. V případě naší ukázky se postižený nacházel v kanceláři a použití fólie nebylo nutné.

Proč ne/použít zotavovací polohu?

Snahou je používat zotavovací polohu (dříve stabilizovaná poloha), jen když postižený normálně dýchá a vyžadují to okolnosti:

  • příčinou bezvědomí je pravděpodobně opilost, otrava nebo tonutí,
  • postižený zvrací nebo krvácí z úst či nosu,
  • musíme postiženého nechat samotného.

V našem příběhu nebylo použití zotavovací polohy na místě. Slečna správně vyhodnotila, že u Tomáše se jedná o bezvědomí se zástavou základních životních funkcí a bez váhání správně zahájila provádění nepřímé srdeční masáže. Její kolega zůstával na místě pro možné střídání v provádění resuscitace, komunikoval s dispečerem a následně šel navést posádku ZZS.

Postup, jak správně postupovat při bezvědomí si prohlédněte v infografice:

 

Věnovali jste teď pár minut první pomoci a díky tomu můžete někomu při záchraně věnovat celý život. Co myslíte?

Chcete vědět víc?

Přečtete si další články o první pomoci a pojďte si i vše prakticky vyzkoušet na kurz.

Chci na kurz

Autor: Lucie Balarinová

Zdroj:

HASÍK, Juljo a kol. Standardy první pomoci. [online]. Praha : Český červený kříž, © 2017. [cit. 2. 3. 2018]. ISBN 978-80-87729-17-5. Dostupné na: http://www.cervenykriz.eu/cz/628.aspx

DOBIÁŠ, Viliam. 5P PRVÁ POMOC pre pokročilých poskytovatelov: Pre tých, čo chcú vedieť viac. Slovenská republika: Dixit, 2017. ISBN 978-80-89662-24-1.

Zdravotnická záchranná služba. [online] [cit. 10. 5. 2020].Dostupné na: https://zachrannasluzba.cz/