Rybí kost v krku. Potřebujete první pomoc?

Užíváte si dobrého vánočního kapra, pití a najednou kašel a dráždivý pocit v krku. Vyděšený výraz vás i vašich nejbližších nevěstí nic dobrého. Máte pocit, že se právě teď dusíte?

Jak je to s rybí kostí v krku?

Hlasivková štěrbina je nejužším místem dýchacích cest u dospělého. Přesto i kosti i z velkých ryb (dlouhé 5-7 cm s průměrem i 2 mm) nedokáži hlasivkovou štěrbinu ucpat. Proč tedy prožíváme pocit, že se dusíme?

Kostička (obvykle cca 20 x 1 mm) se nám přilepí na sliznici a vyvolá pocit cizího předmětu v dýchacích cestách i možný pocit na zvracení. Nervová zakončení jsou podrážděna a náš mozek vše vyhodnotí jako stav „dušení“, který může nadále přetrvávat 30 až 60 minut, a to i přesto, že kost již v krku není.

Ostrou a dráždivou bolest v krku doprovází kašel. Kašel je přirozený obranný reflex při podráždění dýchacích cest, který nám pomůže s odstraněním cizích těles v krku. Dalším přirozeným pomocníkem jsou trávicí enzymy přítomné ve slinách, které by nám měly pomoci kost natrávit a odstranit, dojde-li k jejímu „zapíchnutí“ do sliznice.

KURZ PRVNÍ POMOCI

Víte, co dělat při kolapsu? Jak správně zavolat tísňovou linku? Na našem praktickém kurzu vás naučíme, jak si poradit v život ohrožujících stavech.

První pomoc při uvízlé kosti v krku

  • zachovejte klid,
  • kašlete,
  • napíjte se vody,
  • snězte sousto potravy – chléb, rýže, bonbóny „marshmallows“ (lepkavé, houbovité – kost se snadněji nalepí), banán aj.,
  • můžete se napíit oleje nebo naředěného octa aj.,
  • čekejte, příznaky odezní zpravidla do 30 až 60 minut,
  • nejsou-li přítomné žádné jiné život ohrožující příznaky (úplné ucpání dýchacích cest, porucha vědomí, silné krvácení aj.) tak nevolejte záchrannou službu!
  • budou-li příznaky dlouhodobě přetrvávat (obtížné polykání, dráždivý kašel, obtížné dýchání aj.) tak vyhledejte ORL ambulanci.

Setkání s rybí kostí v krku nám sice naruší pohodu u štědrovečerního stolu, ale to bude snad jediná komplikace, kterou způsobí. Rybí kost není tak velká, aby nám způsobila úplné uzavření dýchacích cest a tím i život ohrožující stav vyžadující volání zdravotnické záchranné služby.

Klidnou sváteční večeři vám přeje celý tým PPživě

Zdroje:

DOBIÁŠ, Viliam. 5P PRVÁ POMOC pre pokročilých poskytovatelov: Pre tých, čo chcú vedieť viac. Slovenská republika: Dixit, 2017. ISBN 978-80-89662-24-1.

What You Should Immediately Eat When A Fish Bone Gets Stuck In Your Throat. Dostupné z https://www.littlethings.com/fish-bone-stuck-in-throat/

How to Get a Fishbone Out of Your Throat. Dostupné z https://www.enkiverywell.com/how-to-get-a-fishbone-out-of-your-throat.html23.12.2017