Jak se zachovat při žlučníkovém záchvatu

6. 4. 2023, 4 minut čtení

Žlučník je malý orgán, který ale umí způsobit velkou akutní bolest. Ucpání vývodu žluči přichází bez varování v podobě bolesti, které říkáme žlučníková kolika. Jaké má žlučníkový záchvat příčiny a příznaky? Chcete vědět, zda volat záchranku nebo to zvládnete sami? V krátkém článku vám odpovíme na nejdůležitější otázky týkající se akutních problémů se žlučníkem.

Žlučníkový kámen: nejčastější příčina vzniku žlučníkového záchvatu

Úkolem žlučníku, který najdete u jater v pravém podžebří, je ukládání žluči a její transport do tenkého střeva. Žluč obsahuje kromě jiného žlučové kyseliny, které nám pomáhají s trávením tučných jídel.

V případě žlučníkového záchvatu nastává problém v kanálcích, takzvaných žlučovodech, které slouží k odtoku žluči do střeva. Nejčastější příčinou ucpání žlučníkových cest je zaklínění žlučníkového kamene tvořeného z cholesterolu, žlučového barviva (bilirubinu), sloučenin vápníku a dalších složek. Naše tělo se brání a chce kamínek odstranit pomocí stahů hladké svaloviny, čímž vzniká ona intenzivní a nečekaná bolest.

Rizikové faktory vzniku žlučníkového kamene:

  • vyšší věk,
  • ženské pohlaví (ženy mají vlivem hormonů více cholesterolu ve žluči)
  • obezita, 
  • genetická predispozice,
  • cukrovka,
  • užívání některých léků. 

Další riziko představují redukční diety s nízkým obsahem tuků a dlouhodobé hladovění, při kterém dochází ke snížené sekreci žluči.

Žlučníkové kameny ale nejsou jedinou možnou příčinou bolesti. Bolestí v dané oblasti se mohou projevovat i další onemocnění, jako je zánět jater, vředy v trávicím systému, zácpa, zánět slepého střeva či slinivky břišní aj.

Příznaky žlučníkového záchvatu 

Chlebíčky, rolády, zákusky, smažené jídlo… Jste právě po oslavě, kde byla spousta nezdravého jídla, a teď se cítíte zle? Tučné jídlo je jedním ze spouštěčů žlučníkového záchvatu. Kolika však může přijít kdykoliv během dne bez předchozího varování. Jak se projeví?

  • Bolest vniká 3-5 hodin po jídle, často v noci.
  • Bolest je stálá a postupně se zesiluje. Začíná jako tlak v nadbřišku, po několika hodinách přechází do pravého podžebří a pod pravou lopatku.
  • Vyskytují se pocity na zvracení i zvracení, po kterém nepřichází úleva.

mastné jídlo kachna

Jak se zachovat při žlučnikovém záchvatu?

Přítomnost kamínků ve žlučníku nebo žlučových cestách se většinou nijak neprojevuje a pokud ano, jde většinou o nespecifické trávicí obtíže. Pokud však dojde k záchvatu, při kterém se kamínek zaklíní a způsobuje akutní bolest, je nutné navštívit lékaře. Problém je třeba vyšetřit, diagnostikovat a stanovit správnou léčbu, která může mít podobu od léků a diety až po operaci.

Kdy volat 155:   

  • Silná bolest pod pravým obloukem žeberním, která se zhoršuje při hlubokém nádechu a při pohybu.
  • Bolesti celého břicha, tvrdnutí břicha.
  • Zimnice.
  • Zvracení.
  • Teplota nad 38 °C.
  • Změny vědomí.

Prožíváte-li úpornou bolest, která vás nutí zaujímat úlevovou polohu (obvykle klek na všech čtyřech končetinách), je na místě volat na tísňovou linku 155. Nepokoušejte se o transport sami a rozhodně ne v roli řidiče. Zdravotníci vám podají léky proti bolesti a v nemocnici se rozhodne o dalším postupu léčby.

Prevence vzniku žlučníkových kamenů

Příčin tvorby žlučových kamenů je mnoho a ne všechny (dědičnost, pohlaví) jsou ovlivnitelné prevencí. Riziko tvorby žlučových kamenů můžete snížit tím, že budete dbát na správnou životosprávu. Nadváha či obezita umocňuje vznik žlučových kamenů a tak je vhodné udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost. Pestrý jídelníček s omezeným podílem nezdravých tuků je také krok správným směrem. V případě, že již máte zažívací obtíže související se žlučníkem, tak je vždy vhodné stav konzultovat se svým praktickým lékařem, který vám nastaví odpovídající léčbu včetně speciální diety. 

Bolest břicha a horečka

Na co nezapomenout při žlučníkové kolice?

Těžký průběh záchvatu provázený krutou bolestí, horečkou a zvracením vždy vyžaduje lékařské ošetření. Volejte na tísňovou linku 155 a stav konzultujte s dispečerem, který vám případně vyšle posádku zdravotnické záchranné služby. Jak správně volat na tísňovou linku si můžete přečíst zde. Během záchvatu nikdy nekonzumujte jídlo ani pití. Tvorba žlučníkových kamenů je v našem světě běžnou záležitostí a u někoho má zcela bezpříznakový průběh. V případě, že již trpíte nějakými obtížemi, je nutné stav konzultovat s lékařem. Dodržováním zdravého životního stylu můžete předcházet vzniku žlučových kamenů.

A co dál?

Teď už víte, jak se zachovat při žlučníkovém záchvatu. Ale co třeba první pomoc při zaseknuté rybí kosti v krku? Nejen tento, ale mnoho dalších článků si můžete přečíst na našem blogu.

První pomoc je ale nejlepší si vyzkoušet. Podívejte se na naši nabídku online i živých kurzů:

 

Chci na kurz

 

ZDROJE:

DYLEVSKÝ, DRUGA, MRÁZKOVÁ, Funkční anatomie člověka, I.vydání Praha. Grada Publishing, spol. s.r.o. 2000. ISBN 80-7169-681-1

DYLEVSKÝ, Somatologie, I.vydání Olomouc, Epava 2000, ISBN-80-86297-05-5

Patofyziologie Kolektív autoru Ústavu patologické fyziologie, LF UK HK, 2018

Češka a kolektív, Interna, 2. vydání, Triton, 2015. ISBN 978-80-7387-885-6

Konzultácie článku s MUDr. Michal Chlad