Omrzliny vznikají vlivem nízkých teplot, mrazu nebo silného studeného větru. Mohou být velmi hluboké, protože chlad proniká přes kůži do tkání, cév a kostí. V zimním období představují omrzliny reálné nebezpečí také v České republice, i když se to na první pohled nemusí zdát.
Tak se pojďme naučit, jak je rozpoznat a správně ošetřit.
Jaké jsou příznaky omrzlin?
Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou. Voda uvnitř našeho těla reaguje na mráz stejně, jako voda v přírodě a při kontaktu s mrazem se mění v led. Omrzliny postihují především okrajové části těla, jako jsou tváře, nos, brada, ušní boltce a prsty rukou a nohou.
Lehké omrzliny se projevují zarudnutím, svěděním, pálením, bolestí nebo otokem. Při závažnějším postižení mohou vznikat puchýře naplněné mléčně zakalenou tekutinou, nebo dokonce tmavé puchýře, ztvrdnutí okolní tkáně a omezená pohyblivost postižené oblasti.
Venku nikdy nepoznáte, jak závažné je postižení. Pokud máte podezření, že se jedná o omrzliny, okamžitě vezměte zraněného do tepla a začněte s první pomocí.
Jaké jsou stupně omrzlin?
Stupeň omrzlin | Jak vypadá omrzlina? | Jaké jsou projevy v poškozených částech těla? |
1. stupeň | Kůže je bledá, může mít i nafialovělý nádech. | Zraněný pociťuje tlak, který při zahřátí přechází v píchání. |
2. stupeň | Kůže získává bílý až nažloutlý nádech. Mohou se tvořit puchýře. | Zraněný ztrácí citlivost v omyl části těla |
3. stupeň | Kůže je tvrdá a vosková. | Poškozené oblasti jsou necitlivé a dochází k nevratnému odumření tkání. |
Jak poskytnout první pomoc u omrzlin?
- Přesuňte zraněného do teplého prostředí.
- Dejte mu teplý oslazený nápoj.
- Pokud má omrzlé ruce, sundejte z nich všechny šperky (prsteny, náramky, hodinky).
- Můžete jemně masírovat okolí postižených míst pro lepší prokrvení. Ale NIKDY NETŘETE přímo zraněné místo.
- Omrzlou část těla bez puchýřů ohřívejte alespoň 30 minut – ponořte končetinu do vlažné vody (teplota vodní lázně by měla mít zhruba 40 ˚C). Na části těla, které nemůžete ponořit, přikládejte teplé (ale ne horké) obklady.
- Při omrzlinách 2. a 3. stupně zakryjte postižené místo sterilním krytím a zajistěte okamžitý převoz do nemocnice.
Jak předcházet omrzlinám?
Omrzlinám lze předejít, pokud se na zimní podmínky dobře připravíte. Klíčové je správné oblečení, pečlivé plánování a respekt k nepříznivému počasí.
Zde je případně několik zásad, které byste měli dodržovat:
- Mějte vhodné oblečení – oblékejte se ve vrstvách. Začněte funkčním prádlem, které odvádí pot, pokračujte izolační vrstvou (fleece, vlna) a jako poslední si vezměte nepromokavou a větruvzdornou bundou. Nezapomeňte na čepici, rukavice a kvalitní zimní boty. Oblečení by také nemělo být příliš těsné, aby neomezovalo cirkulaci krve.
- Chraňte své okrajové části těla – tváře, nos, uši, prsty a chodidla jsou nejvíce ohrožené části vašeho těla. Proto byste měli nosit šály, rukavice a teplé ponožky. Vaše rukavice by měly být voděodolné a dostatečně teplé.
- Nezapomeňte se najíst a napít – předtím, než vyrazíte do mrazivého počasí, si dopřejte jídlo bohaté na energii. S sebou si vezměte svačinu, která vám poskytne rychlý zdroj energie (například čokoládu, cukry nebo energetické tyčinky). Nezapomeňte ani na termosku s teplým slazeným nápojem.
- Dělejte pravidelné přestávky – při delších výletech si naplánujte zastávky na zahřátí. Zároveň si tam můžete rovnou vyměnit vlhké oblečení za suché. Protože vlhkost zvyšuje riziko podchlazení i omrzlin.
- Pozor na varovné signály – pokud začnete pociťovat ztrátu citlivosti nebo bolest na okrajových částech těla, okamžitě vyhledejte teplé útočiště. Nikdy nepodceňujte tyto varovné signály!
- Informujte okolí – když se chystáte sami na túru, informujte někoho o své trase a času, kdy se plánujete vrátit. Pokud je venku opravdu nepříznivé počasí, výlet raději odložte.
TIP: Pro plánování svých túr využijte aplikaci Záchranka, která má funkci na to zaměřenou. Stáhnout si ji můžete pro chytré telefony na App Store, Google Play, nebo AppGallery.
Buďte připraveni nejenom na zimu a naučte se první pomoc!
Absolvováním kurzu první pomoci (online nebo prezenčně), získáte dovednosti, díky kterým budete umět pomoci sobě i ostatním.
Naučte se první pomoc a chraňte zdraví svých nejbližších